Predrag Tašić -
26.09.2023
Sun Tzu je kitajski filozof, ki je živel med tretjim in petim stoletjem pred našim štetjem (v času, ko so na Kitajskem živeli Konfucij, Lao Ce, Čuang Ce…) in je napisal znano knjigo o veščini vojevanja Umetnost vojne, ki se več kot dva tisoč let preučuje v vojaških šolah, v 20. stoletju tudi v komercialnem poslovanju uspešnih podjetij. Poskušal bom razumeti in tolmačiti vojno v Ukrajini z vidika nasvetov Sun Tzuja in nekaterih drugih kitajskih filozofov. Povedano drugače, poskušal bom dojeti in pojasniti, ali so se udeleženci te vojne , tako tisti, ki v njej sodelujejo neposredno kot tisti, ki so vanjo vpeti posredno, obnašali v skladu z njegovi nasveti ter nasploh s tem, kar učijo taoistični nasveti življenja in bojevanja. Gre namreč za kitajsko filozofijo, ki v veliki meri določa tudi kitajsko politiko, tako včerajšnjo (z izjemo obdobja Mao Zedonga) kot današnjo v dobi Ši Džinpinga.
Preden začnem z vpogledom v vojno v Ukrajini v luči omenjenega pristopa Sun Tzuja, moram opozoriti, da ima moje besedilo, poleg moje v prejšnjih prispevkih že pojasnjene podpore ruski strani, še vsaj dve pomanjkljivosti. Prva je ta, da nisem prepričan, da razpolagam z zadostno količino informacij o tej vojni. Večina mojih virov je ameriških, evropskih, ruskih, zelo malo je kitajskih virov in skoraj nič ukrajinskih. Druga slabost je ta, da ob tolikšni količini in razpršitvi informacij človek in analitik preprosto ne more z gotovostjo verjeti v to, da so le-te resnične, torej verodostojne. Kajti, kot so nas učili v časih, ko je novinarstvo še obstajalo kot poklic, je prva žrtev sleherne vojne najprej resnica.
Uporaba orožja kot slabo znamenje!
Sun Tzu razume sleherni konflikt kot odvečen in nepotreben. “Največja veščina je premagati sovražnikovo vojsko brez boja.” Ta idealna strategija, v kateri človek zmaga brez bojevanja in doseže največ, če stori najmanj, nosi pečat, značilen za taoizem, tisočletno tradicijo znanja, znotraj katere so se na Kitajskem negovale zdravilne in borilne veščine.
V knjigi Tao te jing /Tao in njegova moč/ je zapisano: “Orožje kaže na slaba znamenja, uporabiti ga je treba le, če ni druge izbire”. To opozorilo velja ne le v primeru ruske posebne operacije v Ukrajini, ampak tudi v sodelovanju v “proxy” vojni Nato in EU na območju te države. Zato tisti, ki zmagajo v vseh bitkah, nadaljuje Sensei, niso resnično spretni – temveč so resnično spretni tisti, ki naredijo sovražnikovo vojsko nemočno brez boja; oni so najboljši od vseh.
»Vprašanje vojne je za državo življenjskega pomena – je območje smrti in življenja, pot preživetja in uničenja, in prav zato ga je treba natančno preučiti«, pravi Sun Tzu.
Ali ima posebna operacija Ruske federacije v Ukrajini kakšno opravičilo oziroma ali je za državo življenjskega pomena? Podobno vprašanje velja tudi za angažiranje zveze Nato in EU v nekdanji Ukrajini; kajti po 24. februarju lani ta velika država verjetno ne bo več nikoli ista ali še bolj točno, v bližnji prihodnosti verjetno ne bo obstajala v takšnih mejah kot pred tem usodnim datumom.
Ali je posebna operacija Rusije v Ukrajini bila v njenem interesu?
Rusija se v posebno operacijo v Ukrajini ni podala iz jeze, ampak zato, ker v tistem trenutku ni imela, bolj rečeno ni videla, boljše rešitve. Pogajanja v Minsku niso uspela preprečiti Ukrajini nenehnega bombardiranja in pobijanja predvsem ruskega prebivalstva v Donbasu in Lugansku. Zdaj lahko z veliko gotovostjo trdim, da so Američani izzvali Ruse k akciji predvsem s povečanim ukrajinskim bombardiranjem teh dveh območij med januarjem in februarjem leta 2022.
Na podoben način so pred več kot štirimi desetletji povzročili tudi vojno oziroma sovjetsko posredovanje v Afganistanu. Verjetno so verjeli, da bo akcija Ruske federacije v Ukrajini uničila Putinovo državo tako kot je spodletela vojaška intervencija v Afganistanu prispevala k razpadu nekdanjega sovjetskega imperija.
Ali je bila posebna operacija v interesu Ruske federacije? Pred odgovorom na to vprašanje poslušajmo nasvet Sun Tzuja, ki pravi: ” Preudarni imajo vedno v mislih dobiček in izgubo. Ker upoštevajo dobiček, lahko upajo na večji uspeh; ker upoštevajo škodo, se lahko spoprimejo z vsemi težavami. Torej tisto, kar zadržuje nasprotnika, je možnost škode, tisto, kar ga zaposluje, je delo, kar ga motivira, je dobiček.«
Interes Ruske federacije je bil zaustaviti širitev zveze Nato, ki je po razpadu sovjetskega imperija v 90-tih letih obkrožila območje Rusije. Rdeča črta je bila Ukrajina, saj se je izstrelitev jedrskih projektilov iz te države z dosegom Moskve zmanjšala na nekaj minut oziroma bi jo ruska protiletalska obramba težko preprečila.
Prvi zgodovinski mejnik začetka spreminjanja sveta!
Če na tehtnico postavimo prave uteži, torej razumemo, da ni šlo za obnovo imperija, ampak za obrambo preživetja Rusije kot države, saj hočejo zahodne tolpe razdeliti Rusijo in jo oropati, (analize ameriške svetovalne agencije RAND in inštituta Think Thank Stratfor so bile narejene še pred februarjem 2022), potem je jasno, da sta bili pred Rusijo samo tri možnosti: izgubiti vse, v malo manj slabem scenariju pridobiti pravico do obstoja, v najboljši različici za državo pa sodelovati kot eden od enakopravnih udeležencev pri novi delitvi sveta, ko bo unipolarni svet nadomestil multipolarni svet.
- Kakšne koristi so od angažiranja v Ukrajini pričakovali v ZDA in EU?
Po alkoholiku Jelcinu je na »prestol« Rusije prišel vohun KGB Vladimir Putin, ki je verjel v obstoj idealov zahoda: svobode razmišljanja in dela, demokracije v vseh treh vejah oblasti, svobodnega gibanja ljudi in blaga, tržno gospodarstvo, poštenje mednarodnih inštitucij kot so Mednarodni denarni sklad, Svetovna banka, v pravila OZN, ki naj bi se spoštovala… Šele po desetletju sodelovanja z zahodom in sprejemanja vseh njegovih trikov (kot so ideje Svetovnega gospodarskega foruma, lažne epidemije in pandemije in še bolj lažni farmacevtski izdelki…) medtem ko je verjel, da bo zahod enkrat sprejel Rusko federacijo kot sebi enako državo, je naposled spoznal, da sodeluje v igri »mačke in miši«. Zato je dvignil svoj glas in leta 2008 javno in glasno povedal svojim partnerjem na zahodu, da so Rusi lahko medved, nikoli pa ne bodo miš!
Putina so zvabili v vojno akcijo v Ukrajini, ker so pričakovali, da ga bo proameriško javno mnenje v Ruski federaciji (ob začetku te operacije je namreč veljala Rusija kot najbolj pro ameriška država v Evraziji) zrušilo z oblasti. Potem bi pripeljali na oblast novega alkoholika ali kakšnega drugega zasvojenca, razdelili državo in jo oropali surovin, mineralov, vode…
Rusi na začetku niso bili navdušeni nad to vojno operacijo v Ukrajini, saj so na Ukrajince gledali kot na svoje brate, medtem, ko so bili nacisti v tej državi zanje v manjšini. Šele po filmih, video posnetkih in informacijah o nečloveškem in zločinskem ravnanju proti ruskim ujetnikom v Ukrajini se je razpoloženje ruske javnosti začelo spreminjati.
Z Rusi se ni dobro bojevati!
V tem hipu Američani ne vidijo več dobička od vojne v Ukrajini in tudi zato tamkajšnji mediji v zadnjega pol leta ne lažejo več tako brez sramu kot so to počeli pred letom, temveč poročajo tudi o neuspehu ukrajinske protiofenzive. Kakšen je razlog tega »prebujanja« je težko predvideti, očitno pa Američani za v prihodnje snujejo drugačno strategijo.
Če vemo ali sumimo, da med sovražniki ZDA in Velike Britanije nista le Rusija in Kitajska, ampak tudi EU, potem je zlahka možno sklepati, da bi bil nov cilj Američanov v tem, da se konflikt med Rusijo in EU še bolj zaplete. Sami pa bi v tem času svoje dejavnosti usmerili v bolj skrite igre, s katerimi naj bi preprečili graditev novega svetovnega zemljevida. Kako? Na primer s spodbujanjem novih sovražnosti proti Rusiji na Kavkazu ter v Baltiku, s spodbujanjem nasprotij med dvema novima imperijema, to je med Kitajsko in Indijo, s pripravo vojne s Kitajsko in podobno. Nevarnost ameriške igre v Ukrajini oziroma njihova strateška izguba bi bil izbruh jedrske vojne z Rusijo, čeprav del ameriškega vojaškega in globalnega vrha verjame, da bi lahko v tej vojni zmagali.
Ali bodo Američani spoštovali nasvete Sun Tzuja? Zdi se, da bodo oziroma ta hip kaže, da načrtujejo, da bi EU, ki jo vodijo skorumpirani in pokvarjeni birokrati, pahnili v vojno z Rusijo.
Napake začetka ruske posebne operacije?
Nasvet Sun Tzuja: »Načrtuj težko, dokler je še lahko, veliko naredi, dokler je še majhno. Najtežje stvari na svetu je treba narediti, dokler so lahke, največje stvari na svetu je treba narediti, dokler so še majhne. Zato se modreci nikoli ne lotevajo velikih stvari in prav zato jih vedno dosežejo.«
Ja, Putin, njegovi generali in vohuni niso kitajski modreci, zato tudi posebna operacija v Ukrajini ni bila pravočasno narejena, dokler je za njo še »bilo lahko«, ampak v času ko so to drugi želeli (ZDA). Ji jing /kitajska knjiga sprememb/ pravi: “Bodi previden na začetku in ne boš imel težav na koncu”. Sun Tzu pa opozarja: “Ukrepajte šele, ko ste pravilno ocenili.«
Putin ni pravilno ocenil razmer; najprej je verjel, kako so on in njegovi generali tvorci posebne operacije, ne pa Američani. Za tem ni pričakoval, da bo kolektivni zahod, bolj točno Britanci, preprečili njegov dogovor z Zelenskim marca 2022. Za tem je Nato začel oboroževati Ukrajino ter jo logistično podpirati tudi iz vesolja. Tako so uspeli zaustaviti rusko ofenzivo. Putin je tedaj očitno še vedno verjel, da se lahko z Američani dogovori in je z odsotnostjo prave akcije v tistem trenutku (bombardiranje logističnih točk, skladišč orožja, zaklonišč, kjer so bili skriti generali in svetovalci zveze Nato, z dobavo nafte in plina Ukrajini) le podaljševal vojno in po nepotrebnem povzročil na tisoče mrtvih.
Sun Tzu pravi, da je sovražnika najboljše premagati že na začetku tako, da mu prekrižamo načrte. Če to ne uspe, je priporočljivo nasprotnike izolirati in onemogočiti«. Tudi tu je poudarjeno, da je časovni dejavnik bistvenega pomena, z navedbo, da hitrost ne sme pomeniti dejanje v naglici in da se je treba na to temeljito pripraviti. »Ko bijete bitko, tudi če zmagujete, če bo trajala dlje časa, vam bo izčrpala moč in ostrina vašega napada bo otopela«.
Li Quan, taoist in mojster borilnih veščin to pojasni takole: »”Vojna je kot ogenj. Če je ne pogasiš, bo zgorela sama.«Da Putinovi generali ne zaslužijo aplavza vojaških strokovnjakov pričajo tudi naslednje besede Sun Tzuja: »Slišal sem za vojaške akcije, ki so bile nespretne, a hitro izvedene, nikoli pa nisem slišal za kakšno spretno operacijo, ki bi trajala dolgo«. Du Mu, ki je bil cesarski uslužbenec v 9. stoletju naše ere v komentarjih navedenih besed pristavi: »Nekateri morda napadajo nespretno, vendar zmagajo zaradi svoje izjemne hitrosti, saj v tem primeru ni problema z izčrpavanjem sil in zapravljanjem virov«.
O skrivnostni sili zagona
V marcu leta 2022 so se Putin in njegovi generali umaknili pred obleganjem Kijeva in so na fronti ustavili rusko »silo zagona«! Sun Tzu pravi: »Ko gredo ljudje v bitko, ki jih nosi sila zagona, je tako, kot da bi se odvalilo drevje in kamenje. Drevesa in kamni ostanejo nepremični, dokler so na ravnem terenu, a takoj, ko so na pobočju se začnejo kotaliti navzdol; če je nekaj kvadratnega, ostane negibno na tleh, če je nekaj okroglo, se kotali. Zato, če so ljudje spretno vodeni v bitki, deluje sila zagona kot okrogli kamni, ki se kotalijo z visoke gore – in to je sila. Du Mu pojasnjuje to misel učitelja: »Kotali skale z gore, deset tisoč metrov visoke in se ne bodo mogle ustaviti. In to zaradi gore, ne zaradi skal. Naj se ljudje pogumno borijo in vsakič zmagajo, močni in šibki pa se bodo združili – in to zaradi sile zagona, ne posameznikov«.
To je pomemben zaključek ne samo v vojni, ampak tudi v mirnodobnem času in poslovanju. Ko enkrat začnete, se ne ustavite, dokler ne dosežete cilja. Pri tem niso tako pomembni pogumni in sposobni ljudje, ampak poševni »teren«( do njega se pride ko so ljudje »spretno vodeni v bitki« ali doseganju poslovnih ciljev) in »sila zagona«, ki omogoča kotaljenje po njem.
Kot mlad novinar sem imel glavnega urednika, ki je s svojim pogumom in spoštovanjem do poklica med nami ustvaril »zagonsko silo«, ki nas je vse (sposobne in poslušne) gnala naprej. Ko je on odšel, je prišel drug človek, ki je s svojo poslušnostjo režimu ustavil ne samo poslušne novinarje, ampak tudi tiste, ki so bili do takrat pogumni. Kotaljenje po novinarski poti je bilo v tistem listu za vedno ustavljeno.
Putin in njegovi generali marca leta 2022 niso spoštovali niti naslednjega nasveta Du Muja: » Ko je sovražnik v situaciji, ki vam ustreza, ne zamudite priložnosti, da ga pohodite kot hrošča, ker ta priložnost ne bo trajala dolgo«. Ker ukrajinsko vojsko niso pravočasno poteptali, so dovolili zvezi Nato, da jim začne pošiljati orožje in to tisto vse bolj nevarno; to so lahko dopustili iz neumnosti ali pa z določenim ciljem.
Sun Tzu pravi: »Če poznaš sovražnika in poznaš sebe, ne boš ogrožen v stotih bitkah. Če ne poznaš drugih in poznaš sebe, boš enkrat izgubil in enkrat zmagal; če ne poznaš drugih in ne poznaš sebe, boš v vsaki bitki ogrožen.«
Po mojem mnenju v prvih mesecih bojevanja v Ukrajini Rusi niso poznali niti sebe (JLA kompleks nesposobnih generalov) niti drugih, torej Ukrajincev in Nato in so bili zato »v vsaki bitki ogroženi«. V drugi polovici leta 2022 so bolj dobro spoznali sebe, saj je Wagnerjeva pehota postala najsposobnejša pehota na svetu. Nato in njegovo orožje so šele začeli spoznavati in zato so “enkrat zmagali in enkrat izgubili”.
Od junija leta 2023 in ukrajinske protiofenzive pa poznajo sebe (čeprav menim, da je izguba celovitosti Wagnerjeve pehote opazna), vse bolj poznajo NATO, tako njegovo strategijo kot orožje; slednje na ukrajinski fronti spoznavajo in uničujejo. Danes imajo Rusi, po vrsti napak v zadnjem letu in pol, pripravljeno vojsko, da osvoji svet!
K temu pripomore tudi njihovo orožje, izpopolnjeno v zadnjem letu in pol in preizkušeno na ukrajinskem bojišču. Pomembna v tem pogledu je tudi njihova sodobna elektronska tehnologija (Krasuha2, Krasuha4, Moskva1, Zhitel, Satelitski sistem za kontrolo vesolja “Liana”, lažne tarče…), ki Natove stratege spravlja v paniko. Poleg jedrskega orožja, ki so ga v začetku avgusta 2023 postavili v stanje pripravljenosti (Sarmat) in fantastičnih rezultatov hiperzvočne rakete Kinžal na ukrajinski fronti, je Rusija napovedala že novo orožje.
Rusi so pri Zaporožju naprej “zmagali, potem pa krenili v boj”
Ukrajinska kontraofenziva, ki se je začela junija 2023 je primer nesposobnosti Nato in ukrajinskih generalov. Ni potrebe biti kitajsko modrec, da bi spoštoval osnovno vojaško pravilo, in sicer, da ne razkrivaš svojih načrtov.
V Umetnosti vojne sta kot osrednji premisi omenjeni prevara in triki, torej “vojaške operacije vključujejo prevaro”. Element presenečenja. Skrivnostnost in prevara sta najdragocenejše orožje. Ruska obramba na treh odsekih fronte (Zaporožje, Artjommovska in južnega Donjecka) je narejena po kitajskih pravilih bojevanja.
Sun Tzu poudarja: »Zmagovita vojska naprej zmaga, šele potem gre v boj, poražena vojska gre najprej v boj, potem pa poskuša zmagati«. Rusi so s postavljeno obrambo – z minskimi polji, ki jih vsaki dan obnavljajo s posebnim strojem, s PVO obrambo, s helikopterji in vojaškimi letali, ki so z ruskega ozemlja streljajo na ukrajinske vojake in položaje. … – že pred začetkom boja zmagali.
V nasprotju z njimi so Ukrajinci opogumljali sebe in gospodarje Nato, da bodo zmagali in povrnili v svoje roke Krim, medtem ko je bila njihova priprava slaba, orožje Natovih zaveznic pa zanje v veliki meri neznanka. Ko so šli v boj so najprej izgubili tretjino Natove opreme, za tem pa od junija do konca septembra na minskih poljih še 70 tisoč vojakov. Kljub izgubljanju opreme in življenj so ukrajinski generali vztrajali pri nerealnem pričakovanju!
Sun Tzu pravi: »Če torej šibkejša stran trmasto vztraja, jo ujame in premaga močnejša nasprotnica«. Li Chuan, mojster borilnih veščin: »Če šibkejša stran trmasto rine v boj, ne da bi upoštevala svojo šibkost, jo bo močnejša stran zagotovo premagala«. Mang Shi v komentarjih k besedilu Umetnosti vojne zapiše: »To pomeni, da če majhna država napačno oceni svojo moč in si upa izzvati veliko državo, ne glede na to, kako močna je njena obramba, bo poražena in ujeta.«
V Knjigi sprememb (Ji Jing) lahko preberemo: “Če preveč vztrajaš pri nečem, kar je izven tvojega dosega, ti bo to prineslo samo nesrečo in ne dobička.” Na koncu so Rusi v štirih mesecih obrambe naredili to, kar Sun Tzu tudi pričakuje od pravih bojevnikov: “Njihovi vojski morate vzeti elan, njihovim generalom pa pogum«.
Kaj lahko pričakujemo v naslednjem mesecu ali dveh? Rusko ofenzivo. Takrat bo najpomembnejše vprašanje, ali so se ruski generali iz spodletele kontra ukrajinske ofenzive kaj naučili in kako se bodo odzvali na ukrajinske utrdbe in minska polja, ki naj bi jih na ukrajinski strani po nekaterih informacijah tudi že pripravljali. Ukrajinski vojaki naj bi ta hip zmanjšali število napadov, prav tako naj bi se po nekaterih virih predajali Rusom. Na posebni radijski postaji Volga, ki so jo naredili Rusi, naj bi ukrajinski vojaki s klicem napovedali svojo predajo.
Kitajsko-ruski sporazum kot nočna mora za ameriškega bika!
V vsakem konfliktu, vojnem ali političnem, je nujno imeti zaveznike kot tudi zmanjšati število nasprotnikovih zaveznikov. Sun Tzu pravi: »Če ne boste poskušali povsod pridobivati zaveznikov in ne boste gradili lastne avtoritete , temveč le širili svoj osebni vpliv, grozeč nasprotnikom, boste povzročili ranljivost vaše države in mest v njej.
Zhang Yu, biograf vojskovodij iz 10. stoletja v komentarju k Umetnosti vojne pravi: »Če se ne boste borili, da bi pridobili zaveznike in pomočnike, boste ostali sami in izolirani brez pomoči. Če ne boste ohranili svoje avtoritete, se bodo ljudje izseljevali, država pa bo oslabela. Če se boste jezili in sosedom grozili z nasiljem, si boste nakopali težave«.
Obe strani, tako ruska na eni kot Nato in Ukrajina na drugi strani, si prizadevata za pridobitev zaveznikov in hkrati skušata iztrgati zaveznike iz sovražnikov rok. Vojaško-gospodarsko povezovanje Kitajske in Rusije je nočna mora za vse geopolitike zahoda. Do prihoda zaspanega Jožeta (ameriškega predsednik Joe Biden) je ameriška geopolitika vse od konca druge svetovne vojne, od Kissingerja pa do Trumpa videla v tem tesnejšem povezovanju dveh svojih geopolitičnih sovražnikov tisto rdečo črto, ki se je ne sme prestopiti.
Toda Rusi s to posebno operacijo v Ukrajini niso pridobili zaveznika le v Kitajski ampak tudi na jugu sveta, ki nasprotuje evropskemu kolonializmu in ameriškemu imperializmu ter enopolarnemu svetu. Pridružili so se jim številni močni: Indija, Egipt, Saudska Arabija in precej manj močnih zaveznikov med afriškimi državami. Širitev BRICS na vrhu v Južni Afriki, ki je potekal pred kratkim, je po mojem mnenju eden najbolj pomembnih globalnih dogodkov v začetku 21. stoletja. Napoveduje neizbežne spremembe na svetovni polobli, tako na političnem kot ekonomskem zemljevidu sveta.
Putin je imenoval generala Jevkurova za guvernerja Afrike
Zanimivo je, da je ruski predsednik Vladimir Putin na obisk k Haftarju poslal namestnika ruskega obrambnega ministra generala Yunus-Beka Jevkurova, nekdanjega predsednika Ruske republike Ingušetije. Zelo pomembno je, da se je to zgodilo dan pred smrtjo Jevgenija Prigožina, vodje Wagnerjeve najemniške vojske.
Lahko rečemo, da je Putin dejansko imenoval Jevkurova za svojega novega osebnega guvernerja Afrike, pišejo v časopisu Wall Street Journal. Jevkurov je tako kot Haftar končal rusko (sovjetsko) prestižno vojaško akademijo Frunze in je prav tako musliman, kar naj bi bil zanj dodaten plus pri komuniciranju s tistimi silami v Afriki, s katerimi želi Kremelj vzpostaviti partnerske odnose.
Azerbajdžanski portal hakkin.az trdi, da se wagnerjevci, ki jih je na Bližnjem vzhodu in v Afriki najmanj šest tisoč, zdaj zbirajo v novi vojaški združbi pod kodnim imenom “Ruski ekspedicijski korpus”. « Nadzor nad njimi, pa tudi nad posli na Wagnerjevi strani (Prigožin je bil lastnik ali solastnik rudnikov zlata in urana ter naftnih in plinskih polj v afriških državah in Siriji), prevzema general Jevkurov.
Kljub obsodbi Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu, Prigožinovemu uporu in njegovi doslej nepojasnjeni smrti, je Putin v večjem delu sveta ostal simbol upora proti unilateralizmu kolektivnega zahoda, njegova avtoriteta je v zadnjem letu in pol narasla. Za razliko od Putina je “Zaspani Joe” predmet posmeha po vsem svetu. In seveda strahu, da bi zaradi prihajajočih ameriških volitev, ki bodo v letu 2024, ameriški predsednik naredil kakšno neumno potezo, ki bi zanetila svet in mu hkrati zagotovila drug mandat na čelu Združenih držav Amerike.
In kje je tukaj problem za nas, Evropejce?
Problem nas, državljanov Evropske Unije, nista ZDA in Rusija. Naš problem so naši voditelji, ki ne skrbijo za interese 500 milijonov svojih državljanov, ampak hlapčujejo za globalne interesa strica Sama. Ali obstajajo dokazi, da problem naših voditeljev v uniji ni njihova neumnost, temveč njihova koruptivnost? Prvo damo EU Ursulo von der Leyen še vedno preiskujejo zaradi vpletenosti v korupcijo pri nabavi cepiv Pfizer! Zdi se mi, da je tistim, ki nadzorujejo obnašanje evropskih birokratov v interesu, da skrijejo te in podobne primere korupcije preprosto za to, ker nas pripravljajo na vojno z Rusijo. To ni plod moje domišljije, o tem se svetovni “strici iz ozadja” že pogovarjajo.
Američani načrtujejo opuščanje svojega angažiranja v Ukrajini in se preusmerjajo na drugo stran zemeljske oble, verjetno k “prebujanju” Tajvana. Nas puščajo na milost in nemilost našim voditeljem, ki jih bodo izsiljevali in nadzorovali na podlagi njihovih grehov, kot je na primer korupcija. Od politikov, medijev in raznih “razmišljujočih intelektualcev” v državah EU se pričakuje, da zmanipulirajo “ovce”, da bodo verjele, kako bodo v vojni z Rusijo ščitili demokracijo in svobodo.
Vsak prispevek v Prisluhni si lahko nagradite s prostovoljno donacijo oziroma plačilom po lastni presoji, kaj je po vašem mnenju poštena cena za opravljeno intelektualno delo.
TRR: SI56 1010 0006 0710 355
odprt pri Banka Intesa Sanpaolo d.d.
založnik e-tednika Prisluhni si. Z Biserko:
Agencija BiTi, To Be Agency, Biserka Povše Tašić s.p.
Namen: donacija
koda: CHAR
referenca: brez (ali SI00 0000)
Za nakazilo donacije s funkcijo slikaj in plačaj, poskenirajte zgornjo QR kodo ter vpišite želen znesek za donacijo.