Biserka Povše Tašić -
12.05.2025
NAZAJ K NARAVI – Stara cesta, 12. maj 2025
Ena od pasti ali pa situacija, ki vas lahko doleti, ko se lotite nakupa starejše hiše in njenega počasnega obnavljanja po sistemu “kaj je nujno”, je tudi naš, človeški odpad. V vsakem pogledu. Meteorne vode in fekalije so tukaj na prvem mestu in takoj za njima je kompostiranje oziroma to, kar nam ob pripravi hrane ostane.
Priznam, da je bila majhna čistilna naprava bolj srednjeročni projekt, vendar me je situacija prehitela. Ob nakupu nepremičnine kje na podeželju praviloma nihče ne odpira greznice, dokumentacija je pomanjkljiva in se pač zadovoljimo s pojasnilom, da obstaja dvoprekatna greznica. Čas pa hitro pokaže, da seveda njene zmogljivosti, načrtovane za občasno rabo hiške, še zdaleč ne zadoščajo ob vsakodnevnem bivanju, pa čeprav le za dve osebi. In potem sredi zime, ko zmrzujejo tudi cevi in ni možnosti, da bi na dva tedna klical komunalo za praznjenje, ker se ob takšnem vremenu niti na pot ne bo odpravila, pristopiš k rešitvi “pod nujno”. Če namreč lahko sprejmeš “rešitev”, ki jo marsikje na podeželju še vedno prakticira velika večina, to je zajemanje mulja iz greznice in zlivanje le tega po lastnem hribu ali kje med vinogradi ali pa direktno v kakšen občinski kanal, se po koncu zimske sezone to seveda ne obnese več. Samo kubik zmogljivosti greznice pač ne zadošča za vsakdanje bivanje in pojavil se je izziv, katero čistilno napravo sploh izbrati. Še težji problem, vsaj zame je bil, kdo bi vse to naredil na ključ.
Prva past: mi pripeljemo, vi kopljite
To, kar mi je bilo pri ponudnikih najbolj moteče je, da bi ti čistilno napravo že prodali, ampak izkop naredi sam in potem tudi za priključitev poskrbi sam. Če dodamo še potrebo po električnem priključku, da večina naprav sploh lahko deluje, smo takoj pri kakšnih štirih različnih mojstrih. To je bil tudi razlog, da se za nakup kakšne od čistilnih preko trgovskih centrov sploh nisem odločila. Potem sem dobila nekaj ponudb cenovnega razreda med 3.500 in 4.500 evrov z zgoraj opisanim delovnim pristopom. Na koncu sem po priporočilu prijatelja dobila zanesljivega izvajalca, ki je naredil vse: izkopal in primerno s peskom utrdil jamo, namestil čistilno napravo, čez našo lastno parcelo zagotovil primeren iztok, jo priključil. In delovanje smo vzpostavili s pomočjo dveh mojstrov. Električar je namreč pred tem zagotovil še ustrezno ozemljitev, ki je hiška še ni imela in priključek za delovanje kompresorja. Poraba elektrike, mimogrede, v rangu ene prižgane žarnice.
Drugi izziv: kaj pa subvencija?
Subvencioniranje čistilnih naprav je prepuščeno odločitvam posameznih občin. Ko sem se sama odločala zanjo v Ljutomeru v tem letu ni bilo razpisa. Upam, da se kakšen pojavi do izteka koledarskega leta in bo mogoče strošek še uveljavljati tudi po opravljeni izvedbi v tekočem letu. Če pobrskate po spletnih portalih občin lahko vidite, da je med ponudniki subvencij tudi več mest; sama sem zasledila tudi Celje, kjer smo nekaj let bivali v najeti hiši. Pred leti sem bila kar presenečena, da je sredi mesta na Trubarjevi v nizu individualnih hiš še vedno priklop dela soseske na greznico. Voljo za priključek na kanalizacijo bi morali izraziti vsi porabniki tovrstnega odvajanja gospodinjskih in fekalnih vod, ampak na tej točki se vselej zaplete. Izgovori so različni. Najpogostejši je ta, da bo “mene že še zdržala, ta mladi pa si bodo potem po svoje rihtali.” In tako je še v marsikakšnem mestu le lučaj od središča še vedno rešitev greznica.
V čistilno samostojno ali znotraj dela soseske
Rešitve so seveda različne. Stroške si lahko zmanjšate in breme porazdelite, če se del soseske odloči za skupno čistilno napravo. Včasih se v ta namen uporabijo tudi evropska sredstva za sofinanciranje takšnega vložka. Toda ljudje radi pozabijo, da je pri več kot treh uporabnikih nujno zagotoviti upravnika takšne čistilne naprave, stroški so potem na mesečni ravni; če gre kaj narobe ali kdo od sosedov morda zliva olje, kavno usedlino in še kaj “nedopustnega” pa lahko povzroči problem vsem uporabnikom. Tukaj je potem seveda še razpršenost gradnje in težko se tega lotiš, če imaš kakšno hišo ali dve na enem bregu in potem še kakšno ali dve na drugem…
Jo je treba imeti do konca leta 2025 ali…?
Dejstvo je, da je do konca leta 2025 treba urediti neprimerne greznice. Torej takšne, ki nimajo zagotovljenega ustreznega odvajanja in ljudje pač razmišljajo v smislu, da narava vse prenese. Če torej povzamem, je do 31. december 2025 treba urediti odvajanje komunalnih voda v vseh stanovanjskih objektih, ki niso priključeni na javno kanalizacijo niti gradnja le-te ni predvidena. To pomeni, da bo treba urediti tudi greznice, ki niso bile zgrajene po predpisih in se njihova odpadna voda odvaja neposredno v okolje brez predhodnega čiščenja.
Kot pri skoraj slehernem slovenskem zakonu pa je tudi pri tej dikciji nekaj prostora za različna tolmačenja. Eno takšnih je, da za določene stavbe, zgrajene pred letom 1965 ni nujna postavitev čistilne naprave, ampak le ureditev greznice po novih standardih. kakorkoli že obrnemo tolmačenje predpisov nenadzorovanim izpustom v okolje se bliža konec. Uporabniki takšnih greznic bodo morali slej ko prej razmisliti o uporabi majhnih rastlinskih ali bioloških čistilnih naprav. Tudi, če se bodo greznice primerno nadgradile bo za odpadno vodo iz nje še vedno treba zagotoviti enoto za nadaljnje čiščenje in filtriranje pred iztokom v okolje.
Ko sem potem preračunavala koliko kubikov zmogljivosti naj bi imela morebiti nova, večja in bolj zmogljiva greznica za okvirno 5 ljudi, torej štiričlanska družina in še kakšen obisk, sem prišla do vsaj 8 kubikov. Ampak cena praznjenja greznic v primernem vremenu (pozimi je zaradi že omenjenih nizkih temperatur, ko komunale ne gredo na teren) se posledično tudi precej zviša. Pri čistilni napravi imaš praznjenje vsake tri leta. Že ta računica primerjalno hitro pokaže, da je slednja, torej čistilna veliko bolj rentabilen projekt. Računati je seveda treba, da se lahko pokvari kakšen sestavni del, kot je na primer kompresor, kjer se cene gibljejo okoli 300 evrov. Sicer pa sem ugotovila, da ti vendarle čistilna v večji meri kot greznica vsaj za neko obdobje zagotavlja “miren spanec”.
Klepet z izvajalcem
Podjetje BO samostojnega podjetnika Boruta Novaka iz Ormoža mi je naposled dobavilo, montiralo, priključilo in postorilo vse potrebno okoli namestitve male čistilne naprave. Nekaj koristnih nasvetov izvajalca v kratkem klepetu.
Kakšna majhna čistilna naprava je kvalitetna?
Takšna, ki tiho deluje, porabi malo električne energije in je vodotesna. To zadnje je zelo pomembno in pomeni, da naprava pri odtekanju ne prepušča prečiščenega mulja.
V okviru podjetja BO, Borut Novak ste doslej postavili že več kot 50 MČN na območju Pomurja in Podravja. Kaj so največje pasti pri tem delu?
To so vedno odtoki. Ljudje imajo narejene svoje odtoke, največkrat so to ozke cevi. Pri izkopu lahko naletiš tudi na različno infrastrukturo, vkopano na zemljišču in stanovalci, ki niso vsi prvotni lastniki nepremičnin, ne vedo točno, kje potekajo na primer vodovodne in druge napeljave. Izziv je seveda tudi slab teren; pri tem mislim na to, da je zemljišče mokro, območje pa na primer plazovito. V tem primeru je treba še več pozornosti nameniti drenaži terena.
Sami ste že pet let uporabnik čistilne naprave enega od nemških proizvajalcev, ki ste jo vgradili tudi pri nas. Kako ste zadovoljni kot uporabnik?
Doslej še nisem imel nobenih reklamacij glede delovanja. Meni je pomembno, da tiho deluje in ne smrdi.
Kaj bi svetovali ljudem?
Naj vendarle pogledajo na okolje in imajo dober odnos z njim. Veste, kanalizacijski odpadki pač ne sodijo neposredno v obcestne jaške. To se velikokrat še dogaja, ker si posamezniki ne uredijo ustreznega odtoka greznic.
Vam je znano kako je s subvencijami za MČN?
Odvisno od občine do občine. Nekatere imajo več posluha za svoje prebivalce, druge manj. Zagotovo je to kar velik finančni zalogaj za družinski proračun.
Kaj pa cena malih čistilnih naprav?
S cenami pri MČN je tako kot pri avtomobilu. Lahko ga kupiš za 1000 evrov ali pa za 10 tisoč. Oba lahko voziš in oba se lahko pokvarita. Ta nemška Prosigma, ki jo vgrajujemo v našem podjetju je srednji cenovni razred, po cenovnih ponudbah sodeč pa med najdražje spadajo Roto čistilne naprave.
Kaj vse lahko gre narobe pri sami uporabi?
Pravilna uporaba je seveda ključnega pomena. To preprosto pomeni, da v odtoke ne zlivamo tistega, kar bi lahko zadušilo bakterije, ki opravljajo pomembno delo pri razgradnji mulja. Odpadno olje iz fritez na primer, bananini olupki, kavna usedlina – to je le nekaj odpadkov, ki jih moramo shranjevati posebej. Olupke in usedlino lahko seveda tudi na kompost ali ju uporabimo kot gnojilo za vrt.
Kot nepoznavalci se ob prvem stiku z MČN seveda vprašamo kako pa deluje ta stvar?
Kompresor dovaja kisik, na podlagi katerega se bakterije razmnožujejo v odpadni mulj in ven, po ceveh odteka prečiščena voda v urejen odtok. Pri tem je dobro vedeti, da naprava deluje tiho, če ima notranji kompresor, medtem ko je glasnejša, če kompresor postavimo posebej kot zunanjo enoto.
Kaj je še dobro upoštevati pri odločanju za MČN?
Prostor, ki ga imate na voljo, če se odločate za rastlinske, ki so nekoliko dražje. Biološke so nekoliko cenejše. Volumen je seveda ključnega pomena. Pozoren je treba biti tudi pri načinu vgradnje. Za večjo stabilnost, da je čim manj pogrezanja je treba dodati droben pesek, že med samim vgrajevanjem pa je treba napravo napolniti z vodo, da se ne stisne prazna.
Borut Novak je po izobrazbi avtomehanik, vrsto let si je pridobival izkušnje kot strojnik, kot skupinovodja asfalterjev v Pomgradu si je pridobil tudi več različnih nacionalnih poklicnih kvalifikacij, sicer pa zase pravi, da ga je od nekdaj najbolj veselilo delo z bagerji in še danes je tako. Priprava dvorišč je od dejavnosti v njegovem podjetju, kjer sodeluje z različnimi strokovnjaki, še vedno primarna dejavnost, na drugem je dobava in montaža čistilnih naprav, območje delovanja pa Prekmurje in Podravje. Na vprašanje, kako preživeti danes kot samostojni podjetnik pa odgovarja: “Prostega časa ni. Boj je. Pri tem moraš paziti, da ni preveč nepredvidljivih dogodkov na terenu, saj sicer lahko pridelaš še minus. Se preživi. Biti samostojen podjetnik je način življenja.”
Vsak prispevek v Prisluhni si lahko nagradite s prostovoljno donacijo oziroma plačilom po lastni presoji, kaj je po vašem mnenju poštena cena za opravljeno intelektualno delo.
TRR: SI56 1010 0006 0710 355
odprt pri Banka Intesa Sanpaolo d.d.
založnik e-tednika Prisluhni si. Z Biserko:
Agencija BiTi, To Be Agency, Biserka Povše Tašić s.p.
Namen: donacija
koda: CHAR
referenca: brez (ali SI00 0000)

Za nakazilo donacije s funkcijo slikaj in plačaj, poskenirajte zgornjo QR kodo ter vpišite želen znesek za donacijo.